Skip to main content

Atrakcje artystyczne w Tarnowie. Gdzie szukać miejsc wartych zobaczenia?

Dodaj komentarz

Tarnów to miasto bogate w wiele atrakcji, również tych o artystycznym charakterze. Nic dziwnego, bowiem znajdował się on w obszarze wpływów jednego z największych ośrodków sztuki w Polsce, którym przez wieki pozostawał Kraków. Planując spacer po Tarnowie, warto uwzględnić najważniejsze zabytki artystyczne miasta. Aby nieco ułatwić zaplanowanie takiej wycieczki, przedstawiamy listę tych, których nie może zabraknąć w planie zwiedzania.

Jakie atrakcje w Tarnowie warto zobaczyć?

Spektakularne nagrobki z artystycznym zacięciem

Spektakularne pomniki nagrobne to swoisty symbol artystycznej strony Tarnowa. Jeden z nich obejrzeć można w tutejszej katedrze. Nagrobek Jana i Jana Krzysztofa Tarnowskich, bo właśnie o nim mowa, uznany został za jedną z najwybitniejszych rzeźb sepulkralnych doby renesansu. Jego twórcą był Giovanni Maria Padovano, a za materiał posłużył m.in. biały i czerwony marmur. Na uwagę zasługuje również pomnik nagrobny, stworzony dla generała Józefa Bema, którego prochy trafiły tutaj po ponad 50. latach od śmierci w Aleppo. Projektantem mauzoleum został Adolf Szyszko-Bohusz, któremu udało się połączyć w całość monumentalny klasycyzm z modernistycznymi ideami.

Artystyczne pomniki współczesnych twórców

W Tarnowie nie brakuje również pomników, przyciągających uwagę swoim charakterystycznym wglądem. Do najciekawszych należy z pewnością pomnik „Melancholia”, stworzony przez Maurycego Gomulickiego. Twórca sięgnął do symbolu melancholii, pochodzącego z grafiki Dürera, tworząc dzieło tajemnicze, przyciągające uwagę i budzące wiele pytań swoją niejednoznacznością. Przed budynkiem tarnowskiego teatru im. L. Solskiego ustawiono z kolei popiersie Ludwika Solskiego, który związany był z miastem już od czasów przedwojennych. Sama rzeźba wykonana została przez Xawerego Dunikowskiego początkiem XX stulecia, czyli na długo przed powstaniem samego teatru. Warto uwzględnić więc słynne popiersie, spacerując po Tarnowie. Dużym wsparciem w planowaniu takiej wycieczki może być również artykuł Atrakcje turystyczne Tarnowa - Top 15 miejsc, w którym zamieszczono cały szereg ciekawych inspiracji.

Atrakcje artystyczne Tarnowa

Niepozorne prace artystyczne na tarnowskich ulicach

Wędrując po mieście, warto również zwrócić uwagę na te znacznie mniej monumentalne, choć równie ciekawe atrakcje o artystycznym charakterze. Twórcą jednej z najbardziej rozpoznawalnych prac jest Monika Sosnowska, która zasłynęła, tworząc dekonstrukcje architektury modernistycznej. Tym razem idea sprowadziła się do zainstalowania w jednym z przedwojennych budynków klamki, która stwarza wrażenie rozpływającej się pod wpływem dotyku. Zgodnie z założeniami samej autorki, klamka ma być symbolem lęku przed katastrofą, mającą wkrótce zmącić spokój kolejnego domowego zacisza. Tworząc plan zwiedzania warto więc zajrzeć na ulicę Obrońców Lwowa, by zobaczyć artystyczną wizję Sadowskiej. A to dopiero początek atrakcji artystycznych, które miasto ma do zaoferowania przyjezdnym. Ci, którzy chcieliby spędzić tutaj nieco więcej czasu, mogą skorzystać z oferty noclegowej Tarnowa. Godna uwagi jest np. ta, zamieszczona na stronie https://www.hotelgaltarnow.pl/oferta, dzięki której dostęp do największych atrakcji miasta będzie znacznie łatwiejszy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.