Skip to main content

Co warto wiedzieć o wentylacji?

1 komentarz

Wentylacja to jeden z podstawowych systemów zapewniających sprawny obieg powietrza w pomieszczeniach. Dobrze zamontowana, spełniająca wymogi decydujące o skuteczności systemu takie jak np. wysoka intensywność filtracji, potrafi zapewnić odpowiednią jakość powietrza, ustrzec przed grzybami bądź pleśnią, a w konsekwencji uchronić osoby przebywające w danym pomieszczeniu przed różnego rodzaju chorobami.
W zależności od mechanizmu wentylacji wyróżniamy jej kilka podstawowych typów.

Ujście kanałów wentylacyjnych zamontowane przez firmę Mat-Kom

Rodzaje wentylacji

Wentylacja mechaniczna

Jest to najpopularniejszy rodzaj wentylacji. Może więc zastanawiasz się, co to jest wentylacja mechaniczna i gdzie warto będzie ją zamontować?  Ten rodzaj filtracji opiera się na wymuszonym działaniu napędzanym silnikiem elektrycznym. Jest ona znacznie skuteczniejsza od wentylacji grawitacyjnej, nie zależy od warunków atmosferycznych, przy jej stosowaniu nie trzeba dodatkowo otwierać okien, ponieważ system całkowicie nas w tym temacie wyręcza. Dodatkowym plusem jest także możliwość sterowania systemem. Do jej wad należą przede wszystkim wyższe koszty instalacji, większa awaryjność oraz konieczność napędu elektrycznego. Dodatkowo zimą może dochodzić do sporych strat ciepła.

Wentylacja naturalna zwana także grawitacyjną

Drugim rodzajem wentylacji jest wentylacja naturalna, która bazuje na, jak nazwa wskazuje, naturalnym obiegu powietrza przy wykorzystaniu różnicy między ciśnieniem zewnętrznym a wewnętrznym w domu. Można ją spotkać na szeroką skalę w budynkach mieszkalnych czy blokach. Jednak pomimo stosunkowo taniej eksploatacji, jej sporą wadą jest niska wydajność oraz duże straty ciepła.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Ten rodzaj wentylacji spotykamy w budynkach energooszczędnych, jest to rodzaj wentylacji mechanicznej z dodatkowym urządzeniem odzysku ciepła z powietrza wentylowanego. Centrala wentylacyjna jest odpowiedzialna za ogrzanie pobieranego powietrza i odpowiednie odprowadzenie do reszty budynku przy jednoczesnej filtracji zużytego. Zaletą tego typu rozwiązania jest wysoka wydajność, automatyzacja oraz niższe koszty eksploatacji. Wymaga ono jednak napędu mechanicznego, a koszty instalacji są wyższe niż w przypadku innych rozwiązań. Mówi się, że jest to system o podwyższonym standardzie (ekonomicznym oraz ekologicznym).

Gdzie montaż wentylacji będzie przydatny?

Montaż wentylacji jest bardzo ważny z powodów zdrowotnych, a także konserwacyjnych. Funkcja zapewnienia sprawnego obiegu powietrza usuwa groźne mikroorganizmy, zapachy, zanieczyszczenia, zapobiega gromadzenia wilgoci. Dlatego jej instalacja jest kluczowa właściwie w każdym domostwie czy budynku. Na wybór rodzaju mają wpływ różne czynniki, np. kubatura pomieszczenia czy jego specyfika. O ile wentylacja naturalna jest wystarczającym rozwiązaniem w przypadku starego budownictwa, bloków mieszkalnych mających mniej niż 9 pięter i domów, tak w przypadku większych powierzchni bardziej sprawdza się wen wentylacja mechaniczna. Jeśli zależy nam na wydajnym i energooszczędnym rozwiązaniu warto zastanowić się nad wentylacją z funkcją odzysku ciepła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kamil · 4 miesięcy temu
    Temat na czasie, zwłaszcza kiedy człowiek nie jest w niego wdrożony, to warto dowiedzieć się więcej.