Skip to main content

Dlaczego warto zamontować w domu rolety zewnętrzne?

1 komentarz

Bardzo często rolety zewnętrzne kojarzone są z witrynami sklepowymi lub bankowymi, których podstawowym celem miała być ochrona przed włamaniem. W obecnym, nowoczesnym budownictwie w wielu przypadkach już standardowo montowane są wspomniane osłony. Wynika to z faktu, że rolety stosowane na zewnątrz okna stanowią bardzo dobrą i sprawdzoną skuteczność w kwestii poprawy komfortu cieplnego budynku o każdej porze roku, funkcja ochraniająca okien oraz zabezpieczenie przed zabrudzeniem. Jak wynika z analiz dotyczących zakupu i zastosowaniu rolet zewnętrznych, bardzo często spore znaczenie mają oszczędności wynikające głównie z dodatkowej ochrony izolacyjnej i cieplnej w najbardziej newralgicznej przesłonie domu. Jakie najważniejsze funkcje pełnią rolety zewnętrzne montowane w nowoczesnym budownictwie?

Rolety zewnętrzne Bochnia

Ochrona okna

Pierwszą, uważaną za najważniejszą funkcją rolet zewnętrznych jest zabezpieczenie okna przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak obfity deszcz czy grad. Szczególnie podatne na zniszczenia są bardzo popularne w ostatnim czasie ramy okien wykonane z drewna. Z drugiej strony okna wykonane z tworzywa sztucznego nie są dość odporne na długotrwałe i zmęczeniowe działanie zmiennych temperatur.

Zabezpieczenie termiczne

Największa utrata cieplna w budynkach ma miejsce w przypadku okien oraz drzwi balkonowych. Jest to naturalnie występujące zjawisko nawet w bardzo dobrze izolowanych i zabezpieczonych przed utratą ciepła mieszkaniach i domach. Całkowicie opuszczone rolety w dużym stopniu umożliwią ograniczenie ww. strat cieplnych, a tym samym kosztowych. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że pomiędzy oknem a roletą powstaje warstwa pośrednia, która ma duży wpływ na ograniczenie utraty ciepła i tym samym korzystnie wpływa na ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Z kolei latem sytuacja odwraca się i rolety zewnętrzne skutecznie izolują mieszkanie, czyniąc je znacznie chłodniejszym.

sklep z oknami Bochnia

Zaciemnianie pomieszczenia

Rolety zewnętrze skutecznie umożliwiają zaciemnienie pomieszczenia. W przypadku, kiedy stosowane są materiałowe rolety wewnętrzne, mieszkanie nie jest w pełni wolne od promieni świetlnych. Całkowite zaciemnienie pomieszczenia przypadnie z pewnością do gustu osobom, które cenią sobie ukojenie i spokój po ciężko przepracowanym dniu. Takie rozwiązanie jest również bardzo dobre dla rodzin posiadających małe dzieci, które bardzo często zasypiają z dużym ograniczeniem światła. Całkowite zaciemnienie pomieszczeń ma również inne, praktyczne walory. Jest to wyjątkowe korzystne rozwiązanie w przypadku posiadania w domu pokoju telewizyjnego. W ten sposób można bardzo łatwo uzyskać efekt kina podczas oglądania ulubionych filmów i seriali.

Wyciszenie

Ostatnim, niemniej istotnym aspektem posiadania rolet zewnętrznych jest uczucie wrażenia większego spokoju wynikającego ze znacznego ograniczeniem głośności docierającej do mieszkania lub domu z zewnątrz. Zasłonięcie rolet w dość dużym stopniu potrafi ograniczyć poziom hałasu o około 50%. Jest to szczególnie istotne, kiedy mieszka się w pobliżu ruchliwej ulicy, szkoły lub placu zabaw.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ireneusz · 4 miesięcy temu
    Artykuł przekonał mnie do montażu rolet zewnętrznych w moim domu w Bochni. Zastanawiałem się nad ich montażem głównie dla oszczędności ciepła i zaciemnienia. Ciekawe, czy różnica w rachunkach za ogrzewanie faktycznie będzie tak odczuwalna, jak obiecują.