Skip to main content

Domek holenderski - zamieszkaj w domku mobilnym, nie tylko podczas urlopu!

Dodaj komentarz

Coraz ciekawszą alternatywą dla murowanych domów okazują się domki holenderskie. Co je wyróżnia? Przede wszystkim nie posiadają one fundamentów wkopanych w ziemię, za to są wyposażone w koła u swojej podstawy. Dzięki temu można je przewozić z miejsca na miejsce, co daje dużo większą swobodę i nowe możliwości mieszkalne. Wielką zaletą domków holenderskich jest ich stosunkowo niska cena, z pewnością bardziej przystępna niż klasycznych domów murowanych. Decydując się na taki rodzaj mieszkania trzeba jednak pamiętać, że do ich przewozu konieczny jest specjalistyczny sprzęt, a także zezwolenia.

Domek holenderski cennik

Domki holenderskie nie tylko na wakacje

Powszechnie kojarzone są z sezonem letnim, gdyż stanowią doskonałą alternatywę dla hoteli, kamperów czy namiotów. Jednak obecnie domki holenderskie zyskują na popularności jako całoroczna alternatywa mieszkalna. Można je wynająć lub kupić w atrakcyjnych cenach. Dla wygody klienta wiele firm oferuje możliwość transportu domku na wskazany przez niego adres.

Co jest potrzebne, by mieszkać w domku holenderskim?

Taki rodzaj mieszkania jest uznany przez prawo jako spełniający wymogi budynku tymczasowego. Oznacza to, że nie jest traktowany tak samo jak przyczepa kempingowa. Domek holenderski prawnie nadaje się do czasowego użytkowania właśnie dlatego, że nie jest połączony z gruntem w sposób stały.

Nie oznacza to jednak, że domek holenderski nie wymaga pozwolenia na budowę. O tym decyduje przede wszystkim powierzchnia. Budynki niewymagające pozwolenia na budowę nie mogą przekraczać 35 m². Muszą też być parterowe. Stosuje się również zasadę, że w okolicy może znajdować się tylko jeden taki dom na 500 m².

Pozwolenie nie jest potrzebne także w sytuacji, gdy budynek nie jest połączony z gruntem. W takim wypadku musi to być jednak obiekt przeznaczony do rozbiórki albo do przeniesienia w okresie nie dłuższym niż 120 dni. Zgodnie z tym prawem domek holenderski po tym okresie czasu powinien zostać przewieziony w inne miejsce i ponownie zgłoszony.

domek holenderski całoroczny

Jakie są koszt budowy domu holenderskiego?

Koszty budowy domku holenderskiego zależą od wielu czynników. Pod uwagę trzeba wziąć jego wielkość, wyposażenie oraz rodzaj użytych materiałów, a także cenę zakupu działki, na której będzie on stał. Warto przyjrzeć się ofercie. Najczęściej spotykane na rynku domki holenderskie mają wymiary 9×2,5 m oraz 4×12 m. Tańszą opcją jest zewnętrzne obicie budynku tzw. tworzywem PCV. Droższe są domki obite prawdziwym drewnem. W środku domek holenderski można wyposażyć w jakiekolwiek meble. Trzeba wziąć też pod uwagę elektrykę oraz instalację gazową. Do kosztów trzeba również doliczyć cenę transportu gotowego budynku. Jest to jednak wciąż tańsza alternatywa dla domu murowanego.

Domki holenderskie – dla kogo?

Z pewnością sprawdzą się one dla osób, które szukają alternatywy do taniego zagospodarowania działki rekreacyjnej. W porównania do tradycyjnego domu murowanego, domek holenderski wymaga mniejszego nakładu pracy i finansów. Oferowane na rynku budynki tego rodzaju często są już wyposażone, a więc można w nich zamieszkać od razy, co również jest istotną zaletą.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.