Jak często należy wykonywać konserwację i przegląd windy?
Konserwacje stanu technicznego windy, to nieodłączny element użytkowania takiego urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ regularne serwisowanie wind wpływa na bezpieczeństwo wszystkich osób z nich korzystających, jak również na ładunki w przypadku wind towarowych.
Jak często serwisować windę?
Aby zachować jak najdłuższą żywotność windy, która wpłynie bezpośrednio na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo, konserwację wind powinno przeprowadzać się co najmniej raz do roku. Takich badań dokonuje kompetentnie przeszkolona osoba z Urzędu Dozoru Technicznego. Jako właściciel budynku, w którym znajduje się dźwig osobowy, jesteś zobligowany do udostępnienia maszyny urzędnikowi do wykonania przeglądu. Jest to uregulowane prawnie w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. W momencie, gdy urzędnik w trakcie kontroli wykryje jakąś usterkę bądź nieprawidłowość otrzymasz informacje odnośnie maksymalnego terminu naprawienia usterki. Takich spraw nie należy odwlekać na ostatnie dni terminu, gdyż grozi to spowodowaniem wypadku. Jeżeli ktoś postanowi zignorować zastrzeżenia konserwatora, może zostać ukarany grzywną oraz zakazem użytkowania windy.
Interesuje Cię temat wind i całego transportu pionowego? Zapraszamy do lektury: https://www.komodo-windy.pl/blog/nowoczesne-dzwigi-osobowe-w-polsce-kierunki-rozwoju-standardy - sprawdź najnowszym trendy w projektowaniu dźwigów osobowych
Jak w praktyce wygląda przegląd wind?
Każdy rodzaj wind, począwszy od wind osobowych, kończąc na windach towarowych, musi zostać poddany konserwacji wykonywanej przez urzędnika przynajmniej raz do roku. Taka inicjatywa znacząco wpływa na bezpieczeństwo użytkowania dźwigów osobowych. W trakcie trwania badań diagnostycznych pod szczególny dozór poddaje się poszczególne elementy urządzenia, takie jak:
- linki, oraz wszystkie elementy z nimi związane,
- hamulce i klocki zaciskowe,
- cała instalacja elektryczna.
W momencie, kiedy konserwator wykryje usterkę, osoba odpowiednio przeszkolona i wyspecjalizowana w zakresie serwisowania wind, powinna niezwłocznie zająć się naprawą usterki zgodnie z panującymi standardami i wymaganiami producenta. Polecany serwis wind osobowych posiadający w sztabie pracowników wyspecjalizowanych fachowców z całą pewnością podejmie się rozwiązaniu problemu.
Kto powinien wykonać konserwację oraz serwis windy?
Przede wszystkim powinien to być specjalista z doświadczeniem oraz upoważnieniami wydawanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Kiedy winda została zamontowana w nowym budynku bądź stosunkowo niedawno, posiadając jeszcze gwarancję, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług serwisu gwarancyjnego wykonanego przez firmę, która zajęła się montażem urządzenia. W tym wypadku jest to istotne, ponieważ posiadając aktualną gwarancję, a korzystając z usług innego fachowca, możemy utracić ochronę gwarancyjną. Rozsądnym wyborem jest korzystanie z usług innych fachowców, dopiero w momencie wygaśnięcia licencji gwarancyjnej.