Jak wygląda egzamin UDT na wózki widłowe?

Praca jako operator wózka widłowego może być naprawdę dochodowa. Obecnie w wielu branżach poszukiwani są pracownicy, właśnie na takie stanowisko. Okazuje się jednak, że do wykonywania takiej pracy, potrzebne są odpowiednie uprawnienia, które zaświadczą o tym, że potrafimy bezpiecznie i sprawnie obsługiwać się wózkiem widłowym. Egzamin UTD przygotowuje wszystkich kursantów do przyszłej pracy na stanowisku operatora wózka widłowego. W tym artykule postaramy się nieco bliżej opowiedzieć o tym, jak wygląda egzamin UTD na wózki widłowe.

wózki widłowe bhp

Po co nam egzamin UTD na wózki widłowe?

Egzamin na wózki widłowe przeprowadzany jest przez Urząd Dozoru Technicznego, Wojskowy Dozór Techniczny oraz Transportowy Dozór Techniczny. Według prawa tylko te wymienione organy mogą wydawać odpowiednie dokumenty, które zaświadczą o tym, że potrafimy obsługiwać wózki widłowe. Po co jednak nam taki egzamin. Bez odpowiednich uprawnień, nie możemy pracować legalnie na stanowisku operatora wózka. Posiadanie takich uprawnień zazwyczaj wiąże się z większymi zarobkami, wiec zaleca się taki egzamin zdać. Warto zaznaczyć, że egzamin UTD jest respektowany również w innych krajach należących do Uni Europejskiej.

Część teoretyczna egzaminu na wózki widłowe

Egzamin UTD na wózki widłowe rozpoczyna się od części teoretycznej. Składa się ona z 15 pytań, a na 11 trzeba odpowiedzieć poprawnie, aby uzyskać zaliczenie. Aby do takiego egzaminu się przygotować, warto wcześniej skorzystać z profesjonalnego kursu. Firma Usługi BHP Mateusz Błazik: Szkolenia, kursy na wózki widłowe mieszcząca się w Biłgoraju przy ul. Makowej 5 (Tel: 600 153 117) zajmuje się organizowaniem profesjonalnych kursów dla wszystkich chętnych, którzy chcą zdobyć uporawnienia na obsługę wózków widłowych. Udając się na kurs na wózki widłowe w Biłgoraju lub w innej sprawdzonej firmie, powinieneś nabyć wiedzę, niezbędną do zdania egzaminu teoretycznego. Urząd Dozoru Technicznego udostępnia listę przykładowych pytań, jakie mogą się pojawić na egzaminie teoretycznym, dlatego warto również się z nimi wcześniej zapoznac.

Egzamin UTD - jak wygląda jego część praktyczna? 

Jakiś czas temu pojawiły się nowe wytyczne w zakresie egzamiów praktycznych UDT, o których przeczytać możemy we wpisie Nowe wytyczne przeprowadzania egzaminu praktycznego UDT, gdzie przedastawiono szczegółowy przebieg tego rodzaju egzaminu. Obecnie każdy egzamin musi być przeprowadzony zgodnie z nimi. Sam egzamin polega w główniej mierze na tym, że egzaminowana osób musi wykazać się umiejętnościami z zakresu obsługi wózków widłowych. Przede wszystkim sprawdzane są umiejętności z zakresu transportu ładunków, unoszenia ich oraz odkładnia. Bardzo ważne jest również, aby wykazać się przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Egzaminator sprawdza również wiedzę na temat serwisowania wózka widłowego. Cały egzamin przeprowadzany jest na specjalnie wyznaczonym placu manewrowym. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to na sam koniec zostaniemy poinformowani to tym czy zdaliśmy. Aby mieć pewność co do pomyślnego przebiegu egzaminu, warto zapisać się na profesjonalny kurs na wózki widłowe, który odpowiednio przygotuje kursanta do testu. 

Wszelkie prawa zastrzeżone.