Skip to main content

Jak wygląda praca prywatnego detektywa?

Dodaj komentarz

Jak wygląda praca detektywa, na czym polega, jakie umiejętności przydadzą się w tej branży? Tego dowiecie się w tym artykule.

Prywatny detektyw podczas pracy


Kim jest detektyw?

 

Jak tłumaczy prywatny detektyw Magdalena Pławińska, jest to osoba, która zawodowo zajmuje się dyskretnym śledzeniem konkretnych osób i miejsc wskazanych przez zleceniodawcę. Wbrew powszechnym twierdzeniom, ukształtowanym przede wszystkim przez seriale telewizyjne - detektyw to nie tylko osoba, która świadczy usługi w prywatnym biurze detektywistycznym. To może być także pracownik policji, który wówczas nosi cywilne ubranie zamiast munduru, by nie zwracać na siebie uwagi. Zawód detektywa został uznany przez Ministerstwo Pracy dopiero w 2001 roku. Biuro detektywistyczne działa najczęściej na zasadzie działalności gospodarczej. Aby móc założyć taką agencję należy posiadać licencję oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w przypadku szkód wyrządzonych w trakcie śledztwa. W Polsce detektywem można zostać po ukończeniu 21 roku życia, posiadając odpowiedni kurs oraz po uzyskaniu zezwolenia wykonywania zawodu przez lekarza. Nie można posiadać także kryminalnej przeszłości, gdyż to dyskwalifikuje nas na miejscu.

Na czym polega praca detektywa?

Zlecenia mogą dotyczyć spraw rodzinnych, kryminalnych oraz gospodarczych. W zadaniach detektywa leży więc wywiad gospodarczy, zdobywanie materiałów do badania DNA, obserwowanie ruchów oraz miejsc przebywania wskazanych mu osób, poszukiwanie mienia a także osób zaginionych, ustalanie stanu majątkowego ale także poszukiwanie motywów popełnionych wykroczeń lub przestępstw lub dowodów na niewinność lub przeciwnie - winę w trakcie toczenia postępowania karnego w sądzie. Wiecej na ten temat znajdziemy w artykule: www.detektywmagdar.pl/jak-wyglada-praca-prywatnego-detektywa/ opracowanym przez prywatnego detektywa Magdalenę Pławińską. 

Jakie uprawnienia ma detektyw?


Detektyw w przeciwieństwie do funkcjonariuszy policji - nie jest uprawniony do przeszukiwania osób, mieszkań, pojazdów a także nie może poprosić o wylegitymowanie się. Ogranicza ich także stosowanie niektórych urządzeń śledczych, przeznaczonych wyłącznie dla policji. Nie może wchodzić na tereny prywatne. Zobowiązuje się także do zachowania tajemnicy między nim a zleceniodawcą wedle zapisanej wcześniej między nimi umowy.

Prywatny detektyw Magdalena Pławińska

Kto może skorzystać z usług prywatnego detektywa i kiedy?

Jako, że prawa takiej osoby są ograniczone należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Jeśli detektyw w czasie swojej sprawy odkryje popełnianie przestępstwa i tak będzie musiał zawiadomić odpowiednie służby.


Jakie cechy powinien posiadać detektyw?

Przede wszystkim odporność na stres, pewność siebie, cierpliwość, opanowanie, punktualność oraz zaangażowanie w sprawę. Obowiązkowa jest także umiejętność dotrzymywania tajemnicy i dyskrecja. Poza tym dość istotna w tej pracy jest spostrzegawczość, sprawność fizyczna, logika, łatwość nawiązywania kontaktów oraz umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Każdy klient oczekuje ogromnego zaangażowania w jego sprawę, dlatego też należy podchodzić do zlecenia indywidualnie oraz profesjonalnie.


Zawód śledczego z roku na rok staje się bardziej znany a także potrzebny. Na rynku pojawia się coraz więcej biur detektywistycznych. Warto więc dokładnie przeanalizować ich ofertę zanim pochopnie wybierzemy agencję, ponieważ to od tego wyboru zależy jak szybko i dyskretnie Twoja sprawa zostanie rozwiązana.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.