Jura Krakowsko – Częstochowska – Perła Polski

Polska to kraj bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym, oprócz tego, że nasz kraj posiada góry i morze, mamy to szczęście, że mieszkając tutaj nie musimy daleko szukać ciekawych i pięknych miejsc do zwiedzenia. Jednym z nich jest właśnie Jura Krakowsko – Częstochowska – zachwycający region turystyczny rozciągający się w południowej części Polski, od północy Częstochowy, przez Ogrodzieniec aż do południa Krakowa. Jest to kraina o bardzo zróżnicowanym i urozmaiconym krajobrazie a także bogata w zabytki architektury takie jak zamki czy ich ruiny.

Nocleg w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko – Częstochowska to idealne miejsce do spędzenia kilku dni z rodziną, zaczerpnięcia kilkudniowego odpoczynku i zregenerowania sił w pięknych okolicach bądź spędzenia czasu aktywnie na uprawianiu różnego rodzaju sportów ekstremalnych. Aby wybrać się na taki wyjazd niezbędny będzie nam nocleg, a całe szczęście wcale nie tak trudno o niego w tej okolicy. Miejscem do przenocowania w Jurze mogą zostać zarówno okoliczne pensjonaty bądź pokoje do wynajęcia jak i klimatyczne hotele czy wille. Na stronie internetowej jurapodlasem.pl można znaleźć ofertę jednego z tamtejszych obiektów noclegowych. W tym przypadku lokalizacja noclegu jest bardzo korzystna ponieważ znajduje się w niedalekiej odległości od zamków w Bobolicach oraz Mierzynie. W pobliżu wielu takich ośrodków można znaleźć mnóstwo udogodnień i atrakcji takich między innymi urokliwe karczmy z pysznym regionalnym jedzeniem.

Malownicze krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Kraina, jaką jest Jura Krakowsko – Częstochowska jest regionem nie tylko niesamowicie malowniczym i pięknym ale także bardzo tajemniczym i interesującym. Co roku przyciąga kilkaset tysięcy turystów i zachwyca ich swoimi krajobrazami. Najbardziej charakterystycznym elementem Jury są zdecydowanie warownie, które w większości wybudowane zostały już w XIV wieku przez króla Polski Kazimierza Wielkiego dla obrony terenów przygranicznych. Dziś niestety, po warowniach zostały tylko ruiny i większe, ostałe fragmenty zamków. Szlak, przy którym znajdują się ruiny zamków nazywa się Szlakiem Orlich Gniazd, gdyż zamki przysiadłe na jurajskich wzgórzach przypominają właśnie orle gniazda.

Zamek Ogrodziniec

Jednym z najpopularniejszych zabytków architektonicznych Jury jest Zamek Ogrodzieniec. Są to bardzo wyniosłe i okazałe ruiny, udostępnione do odpłatnego zwiedzania i położone w samym jej sercu – na Górze Janowskiego. Każdego lata w weekendy odbywają się tam imprezy plenerowe, a ciekawostką dla fanów seriali może być fakt, że to właśnie na tym Zamku nagrywane były sceny do kultowego serialu Netflixa „Wiedźmin”.

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice to leżący na północy Jury Krakowsko – Częstochowskiej w całości odbudowany kilkanaście lat temu obiekt. Dla turystów, podobnie jak Ogrodzieniec udostępniony jest do zwiedzania odpłatnie jako muzeum. Zamek w Bobolicach odegrał rolę Wawelu w popularnym serialu „Korona Królów”.

Zamek Bąkowiec

Położony w Morsku Zamek Bąkowiec to bardzo ciekawa budowla z XIV wieku, a to dlatego, że została całkowicie wkomponowana w skały wapienne. Dziś niestety pozostaje dla turystów jedynie do oglądania na zewnątrz.

Zamek w Ojcowie

Jednym ze słynniejszych zamków Jury jest także leżący na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Zamek w Ojcowie. Mówi się, że przez króla Kazimierza Wielkiego nazywany był Ociec u Skały – na cześć Władysława Łokietka – stąd wzięła się nazwa miejscowości Ojców.

Czy warto pojechać w okolice Jury Krkaowsko-Częstochowskiej

Oprócz niesamowitych zabytków Jura Krakowsko – Częstochowska jest także terenem wielu innych atrakcji. Można tutaj uprawiać sporty ekstremalne, regenerować siły podziwiając krajobrazy i skorzystać z wielu udogodnień takich jak szeroki wybór noclegów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.