Skip to main content

Laseroterapia - na czym polega oraz kiedy ją zastosować?

Dodaj komentarz

Wraz z biegiem czasu laseroterapia staje się coraz bardziej popularna. Możliwość uniwersalnego zastosowania terapii laserowej sprawia, że jest ona wykorzystywana zarówno do celów leczniczych, jak i w kosmetologii oraz w medycynie estetycznej. Dzięki skierowaniu wiązki lasera w odpowiednie miejsce, możliwe jest leczenie przewlekłych bóli, trądziku czy też zakrzepicy żylnej. Laseroterapia jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy obawiają się tradycyjnych metod leczenia, wymagających rozcinania skóry - oczywiście jeśli tylko w przypadku leczenia ich schorzenia wykorzystanie laseroterapii jest możliwe.

Laseroterapia w Klinice Genesis w Krakowie

Czym jest laseroterapia?

Wykorzystywanie lasera do leczenia schorzeń takich jak stopa cukrzycowa czy zakrzepica żylna, nazywane jest laseroterapią. Wraz z rozwojem medycyny zastosowanie lasera wykorzystywane jest w coraz większej ilości dziedzin medycyny: dermatologii, okulistyce, podologii, a nawet w stomatologii. Większości z nas laseroterapia najczęściej kojarzy się z zabiegami kosmetycznymi oraz dermatologicznymi - nic dziwnego, gdyż to właśnie w tych dziedzinach jest ona stosowana zdecydowanie częściej od pozostałych. W niektórych przypadkach lasery wykorzystywane są także do leczenia nowotworów, co może stanowić początek dla skutecznej terapii nowotworowej w przyszłości. Oferowana przez renomowaną Klinikę Genesis laseroterapia w Krakowie pomoże zwalczyć również kompleksy redukując tłuszcz oraz usuwając blizny.

Jak działa laseroterapia?

Laseroterapia opiera się na wiązkach światła, które emitowane przez laser działają na fragment ciała, na który jest skierowany. W zależności od przeznaczenia, w jakim stosowana jest wiązka, może mieć ona trzy stopnie energetyczności: niski, średnio oraz wysoki. Laser niskoenergetyczny wykorzystywany jest zazwyczaj w fizjoterapii - ma on w tym przypadku za zadanie m.in. przeciwdziałać bólowi oraz zapaleniom stawów. Laser o średniej mocy stosowany jest w diagnostyce oraz leczeniu nowotworowym, a laser wysokoenergetyczny wykorzystywany jest głównie w dermatologii, medycynie estetycznej oraz szeroko pojętej chirurgii. 

Laseroterapia - wskazania

O kwalifikacji pacjenta do zabiegu laseroterapii decyduje lekarz. Ustala on także moc oraz rodzaj lasera, który ma zostać wykorzystany do leczenia schorzenia danego pacjenta. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu laseroterapii są m.in.:

  • problemy z krążeniem oraz metabolizmem
  • usuwanie pieprzyków, znamion oraz tatuaży
  • leczenie blizn pooperacyjnych
  • stopa cukrzycowa
  • bóle stawów oraz mięśni (spowodowane np. rwą kulszową)
  • łysienie
  • paradontoza
  • przebyty półpasiec.

Laseroterapia jest wykorzystywana także w przypadku wielu innych problemów, jednak należy pamiętać, że o zastosowaniu tego rodzaju terapii decyduje specjalista.

Konsultacja z lekarzem w Klinice Genesis

Laseroterapia - przeciwwskazania

Mimo, iż laseroterapia wykorzystywana jest w leczeniu coraz większej ilości schorzeń, istnieją przeciwwskazania, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o jej zastosowaniu. Są to np.:

  • ciąża
  • cukrzyca
  • nadczynność tarczycy
  • posiadanie rozrusznika serca
  • problemy z krążeniem.

Lista przeciwwskazań do wykorzystania laseroterapii w przebiegu leczenia jest oczywiście dłuższa, jednak przeciwwskazania dotyczą zwykle każdego pacjenta indywidualnie. Aby być pewnym, że wykorzystanie emitowanych wiązek jest dla nas bezpieczne i wskazane, należy przed zabiegiem powiadomić lekarza o wszystkich aktualnych oraz przebytych już chorobach.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.