Proces skupu aut krok po kroku: od wyceny do finalizacji transakcji
Dodaj komentarzBy pozbyć się zbędnego auta można bez problemu wystawić ogłoszenia w wielu bezpłatnych portalach i oczekiwać na pojawienie się zainteresowania. Jest to jednak czasochłonne rozwiązanie, wymagające dużego nakładu pracy i nie gwarantuje szybkiej sprzedaży. Alternatywą może być skorzystanie z komisu samochodowego, jednak to również nie zapewnia szybkiego rozwiązania problemu. Najszybszym sposobem na pozbycie się zbędnego samochodu jest skorzystanie z oferty skupu. Wyjaśniamy jak przebiega ten proces i czemu rozwiązanie to jest najwygodniejsze.
Od czego zacząć procedurę sprzedaży auta w skupie?
Pierwszym krokiem w procesie sprzedaży auta jest znalezienie odpowiedniego skupu. Różnią się one między sobą najczęściej wyceną pojazdów oraz ewentualną możliwością odbioru auta w miejscu jego postoju. Wstępna wycena bardzo często wykonana może być przez internet. Firmy takie jak skup aut w woj. Pomorskim BART na swojej stronie internetowej posiadają specjalny formularz, po wypełnieniu którego otrzymuje się na e-mail lub telefonicznie informację, ile skup jest w stanie za konkretne auto zaoferować. W niektórych przypadkach wycena odbywa się po podaniu informacji odnośnie auta telefonicznie.
Czy otrzymanie oferty oznacza zaakceptowanie sprzedaży?
Po otrzymaniu pierwszej wyceny samochodu warto umówić się z pracownikiem skupu na oględziny auta i wycenę ostateczną. Po dokładnych oględzinach stanu mechanicznego i wizualnego otrzymuje się ofertę zakupu. Warto w tym momencie kontynuować negocjacje, ponieważ cena zawsze jest ukierunkowana na zysk skupu i czasami można wynegocjować lepszą kwotę. Pamiętać trzeba, że oferta nie oznacza zawarcia umowy. W każdej chwili można zrezygnować, jeśli proponowana cena nie spełnia oczekiwań, by sprawdzić wyceny innych skupów.
Kiedy sporządzana jest umowa?
Po zaakceptowaniu wyceny przez obydwie strony oraz ustaleniu warunków przekazania auta, przejść można do finalizowania umowy. Skupy aut zazwyczaj posiadają swoje własne wzory umów zawierające wszystkie najważniejsze punkty. Warto taką umowę dokładnie przeczytać, by wykluczyć istnienie zapisów niekorzystnych dla sprzedającego. Zanim umowę się podpisze, można się w każdej chwili wycofać z jej finalizacji.
Do jej podpisania niezbędne będą dokumenty auta, czyli dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, jeśli była do danego samochodu wydana. Niezbędny będzie też dowód osobisty właściciela sprzedawanego auta. Jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela, niezbędna będzie obecność wszystkich współwłaścicieli z dokumentami, lub pełnomocnictwo uprawniające do jego sprzedaży.
Jak przebiega wypłata pieniędzy?
Po uzgodnieniu wszystkich warunków i podpisaniu umowy przejść można do rozliczeń finansowych. Większość skupów rozlicza się w miejscu zawierania umowy gotówką, lub przelewem bankowym, zależnie od ustaleń zawartych w umowie. Jeśli rozliczenie następuje gotówkowo, sprzedający podpisuje potwierdzenie otrzymania zapłaty, które jest jednocześnie ostatecznym przypieczętowaniem zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta. W tym momencie wystarczy przekazać kluczyki oraz wszystkie dokumenty pojazdu jego nowemu właścicielowi, czyli przedstawicielowi skupu.
Czy na tym kończy się sprzedaż auta do skupu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po sprzedaniu auta, dotychczasowy właściciel ma obowiązek poinformowania o tym fakcie wydziału komunikacji urzędu właściwego dla miejsca jego zamieszkania. Czas na zgłoszenie to 30 dni od dnia sprzedaży. W przypadku braku zgłoszenia, na dotychczasowego właściciela może być nałożona kara urzędowa w kwocie 250 zł, dlatego też warto pilnować tego terminu.
Czemu warto korzystać z oferty skupów aut?
Sprzedaż auta do skupu jest najskuteczniejszą formą pozbycia się zbędnego pojazdu. Cały proces można przeprowadzić bez problemu w jeden dzień i otrzymać gotówkę do ręki. Nie trzeba w tym celu poświęcać czasu na przygotowywanie ogłoszeń i prezentowanie auta wielu osobom. Często wystarczy kilka telefonów, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę, włącznie z odbiorem auta w miejscu jego postoju. Możliwe jest również sprzedanie auta uszkodzonego lub niesprawnego bez konieczności samodzielnego przewożenia go lawetą do skupu złomu.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.