Skip to main content

Terapeutyczne właściwości sztuki - czym jest arteterapia?

1 komentarz

Sztuka to ogólnym rozumieniu wszelkiego rodzaju dzieła wykonywane różnorodnymi technikami. Mowa tu o artyzmie w formie wizualnej, odbioru słuchowego czy czuciowego. Sztuka jest także dziedziną, która posiada wiele ciekawych cech i zalet. Wykonywanie jej może przynieść ukojenie, relaks czy wyrażenie siebie i swoich emocji. Jak więc można wykorzystać tego rodzaju działania. Jakie terapeutyczne właściwości sztuki można wyodrębnić? Czym jest arteterapia? Gdzie i kiedy ją wykorzystać?

zajęcia z arteterapii w SensArte

Arteterapia - dziedzina psychologii 

Sztuka to dziadzina, która wyraża się w obrazach, muzyce czy rzeźbie. Choć wielu ludzi uważa, że do wykonywania tego rodzaju dzieł potrzebne są szczególne umiejętności, to w rzeczywistości do tworzenia jej tak naprawdę potrzebne są chęci, kreatywność, wyobraźnia oraz odpowiednie narzędzia. Tak więc można wywnioskować, że sztuka jest tak naprawdę dla wszystkich ludzi. Ponadto artyzm wyzwala wiele pozytywnych cech i emocji. Dlatego tak często wykorzystywany jest w procesach terapeutycznych fachowo określanych, jako arteterapia. Chcesz dowiedzieć się wiecej - przeczytaj czym jest arteterapia na strone SensArte. Na czym ona polega? Czym w praktyce jest?

Dla kogo przeznaczona jest arteterapia?

Określenie to, to nic innego jak leczenie poprzez sztukę. Ale w jaki sposób? Jakie są jej cechy szczególne?
Ten ciekawy sposób postępowania to jedna z dziedzin psychoterapii wykorzystywana zarówno u osób z niepełnosprawnościami umysłowymi, fizycznymi, stanami lękowymi, uzależnieniami czy u osób starszych lub samotnych. Dzięki niej możliwe jest zachęcenie do nauki, poznawania świata, zdobywania wielu doświadczeń oraz ich poszerzania czy utrwalania. Terapeutyczne właściwości sztuki pozwalają także wyrazić własne emocje, które niekiedy trudno wyrazić słowami. Dzięki sztuce człowiek bardziej, łatwiej i chętniej otwiera się przed światem. Leczenie poprzez sztukę przynosi pozytywne efekty. O tym jak mogą pomóc Ci warsztaty arteterapeutyczne dowiesz się pod linkiem. Odpowiednio prowadzone zajęcia oraz prawidłowo dopasowane zadania do potrzeb pacjenta, najczęściej skutkują wyjściem z nałogu czy zminimalizowaniem uczucia samotności czy odtrącenia.

arteterapia w SensArte

Arteterapię można wyrażać poprzez:

- taniec, tworzenie układów choreograficznych, wykonywanie odpowiednio dobranych ruchów do uczuć i emocji, które siedzą w głębi człowieka,
- muzykę - granie na różnego rodzaju instrumentach, komponowanie, tworzenie piosenek czy odtwarzanie znanych już utworów muzycznych pozwala wyrazić siebie oraz określić dane emocje. W tej gałęzi arteterapii ważny jest również śpiew. Pacjenci, którzy śpiewają potrafią ładniej się wypowiadać, dobierać odpowiednie słowa do danej sytuacji lub własnych uczuć i potrzeb.
- bajki - słuchanie, opowiadanie, wymyślanie bajek niesamowicie pobudza wyobraźnie, jednocześnie dając możliwość połączenia nierealnego świata z realnymi emocjami i wrażeniami.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Magda · 1 lat temu
    Bardzo fajny, ciekawy artykuł. Nie słyszałam nigdy o arteterapii. Jestem zainspirowana do dalszego rozwijania się i pogłębiania wiedzy z tego obszaru. Super!