Skip to main content

Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u nastolatka?

2 koment.

Wbrew pozorom, problem stulejki nie dotyczy wyłącznie kilkulatków. Schorzenie to może występować bowiem niezależnie od wieku, utrudniając oddawanie moczu i powodując dyskomfort, a nawet ból w czasie erekcji. Problem ten jest szczególnie wstydliwy dla nastolatków, jednak bardzo często wymaga on konsultacji ze specjalistą. Jak leczyć stulejkę u nastolatka i dlaczego należy to robić?

Operacja stulejki w Gdyni

Kiedy warto skorzystać z porady lekarza?

Konsultacja z urologiem staje się koniecznością wówczas, gdy delikatne odciąganie napletka w czasie kąpieli u małych chłopców nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Tylko urolog może stwierdzić czy występujący problem to stulejka fizjologiczna, czy też mamy już do czynienia ze stulejką o charakterze patologicznym. Ta druga wyróżnia się głównie obecnością wąskich blizn w białym kolorze i pierścieniowatym kształcie. Są one umiejscowione w obwodowej części napletka i wskazują na patologiczny charakter problemu. Wychwycenie go w tym momencie może uchronić chłopca przed przetrwaniem schorzenia aż do okresu nastoletniego. Wówczas pojawia się wstyd, w wyniku którego nastolatek ukrywa problem przed rodzicami i lekarzem, pogłębiając go w ten sposób coraz bardziej.

Zabieg stulejki w klinice Derm-Estetyka w Gdyni

Jak leczyć stulejkę u nastolatka?

W leczeniu stulejki wyróżnia się formę zachowawczą i operacyjną. W pierwszym przypadku stosuje się różnego rodzaju maści sterydowe. Jednak problem u starszych chłopców wymaga na ogół leczenia operacyjnego. Może ono przybierać formę plastyki napletka lub też jego usunięcia, nazywanego obrzezaniem. Zabieg stulejki sprowadza się do wykonania nacięcia, przebiegającego wzdłuż osi prącia i umożliwia poszerzenie jego ujścia. Obrzezanie to już zabieg radykalny, choć wyklucza możliwość nawrotu problemu.

Dlaczego należy leczyć stulejkę?

Stulejka prowadzi do wciąż nawracających infekcji układu moczowego oraz układu płciowego. W skrajnych przypadkach może dojść również do zablokowania możliwości oddawania moczu lub też dużego bólu czy dyskomfortu podczas tej właśnie czynności. Stulejka sprzyja również pojawieniu się znacznie poważniejszych chorób, jak np. nowotworów prącia. Co więcej, odbija się ona nie tylko na mężczyźnie, ale również i na jego partnerce seksualnej. Zalegająca mastka może wywołać u niej różnego rodzaju infekcje, związane z układem moczowo-płciowym. To z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka zapadnięcia na raka szyjki macicy. Problemy ze stulejką odbijają się jednak nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale również i psychicznym mężczyzny, pogarszając jakość jego życia seksualnego. Dlatego też warto skorzystać z możliwości współczesnej medycyny i rozwiązać problem w jak najmłodszym wieku, by nie musieć borykać się z nim w późniejszych latach życia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Krystian · 6 miesięcy temu
    Operacja stulejki to normalna i całkiem powszechna sprawa. Coraz więcej osób przestaje się wstydzić tego problemu i decyduje się na zabieg, by zadbać o swoje zdrowie. Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega zabieg obrzezania stulejki, zerknijcie tutaj https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#plastyka-napletka - ja dopiero po tym, jak znalazłem odpowiedzi na wszystkie swoje pytania dotyczące problemu stulejki, zdecydowałem się na operację i podszedłem do niej bez strachu i z dobrym nastawieniem.💪
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paweł · 1 lat temu
    Miałem ten problem kilka miesięcy temu i przeprowadzono u mnie zabieg stulejki. Wszystko przebieglo szybko, bezproblemowo i bezboleśnie.